Razvoj bebe i deteta

Kad beba počinje da sedi - sve što treba da znate

Tokom rasta bebe događaju se mnogo promene i toliko brzo, te nije lako sve ispratiti. Jedna od važnijih prekretnica je period kad beba počinje da sedi. Rešili smo da detaljno objasnim ovaj period, kada se događa i koji su to uslovi da bi beba počela da sedi sama.

Sa koliko meseci beba počinje da sedi?

Između 4. i 6. meseca beba pokušava i može početi da sedi. Tokom ovog perioda beba jačaju svoje mišiće, a postoje preporuke da se pre toga beba ne treba stavljati u sedeći položaj.

 

Osim toga, beba uvek treba da ima potporu prilikom sedenja i ne treba duže vreme da provodi u tom položaju. Uglavnom između 6. i 9. meseca beba može sedeti sami, tačnije, kada uspe da dođe u sedeći položaj bez pomoći roditelja i pridržavanja.

 

Nakon toga dolazi period puzanja, a potom hodanja.

Neophodni uslovi da bi beba počela da sedi

Da bi beba mogla da sedi samostalno, potrebno je da isupne određeni uslovi, a to su:

 

  • Glavu drži čvrsto - pedijatri često proveravaju ovaj aspekt kako bi utvrdili razvoj mišića bebca. Time se ustanovljava čvrstina i jačina mišića vrata, kičme i glave.
  • Samostalno okretanje - ako beba može da se sama okrene s leđa na stomak i obrnuto i drži glavu uspravno dok je na stomaku, to je naznaka da može sedeti sama.

 

Ovo su neki od uslova, ali postoje i naznake koje ukazuju da beba može sedeti sama.

Naznake da beba može da sedi

  • Situacije kada se beba podupire na ruke kako bi zauzela sedeći položaj.
  • Dok je na leđima beba podiže noge i pokušava rukama da ih dohvati.
  • Čvrsto drži predmete u ručicama.

 

Ovo su samo naznake, što ne znači da bebu treba da stavite u sedeći položaj. Suština je da ona sama tokom rasta i razvoja počne da sedi. Čim beba počne da sedi, to je velika prekretnica u njenom odrastanju.

Kako da naučite bebu da sedi?

Zasigurno ste čulo bezbroj puta da deca uče iz primera.

 

Da biste podstakli pravilan razvoj, preporuka je da se beba postavlja u ležeći položaj na stomak. Iz ovog položaj beba najbolje jača i razvija svoje mišiće, što je preduslov za dolazeće etape razvoja.

Nije neobično da beba negoduje i čak zaplače. Ne treba da silite, ali ni da odustajete. Postoje razne vežbe za bebe koje vam mogu pomoći. Njihovom primenom znatno ćete uticati na pozitivan razvoj bebe, a ujedno i jačanju mišića.

Da li je dobro prerano stavljati bebu da sedi?

Mnogi smatraju da ova praksa nije dobra, jer može doći do opterećenja kičme i vrata koji još nisu dovoljno ojačali. Prerano postavljanje bebe u sedeći položaj može biti uzrok kasnijih poteškoća prilikom razvoja.

 

Jeste da zvuči neverovatno, ali pojedine studije su to pokazale. Zato je najbolje da ništa ne forisirate, već da beba sama i prirodnim putem počne da sedi.

Kada beba počinje da sedi u krilu?

Sve dok beba ne počne sama da sedi, nije poželjno da sedi u krilu. Najpre treba da sedi na čvrstoj podlozi. Naravno da se ništa loše neće dogoditi ako vam je beba u krilu, ali nemojte da preterujete.

Kada beba počinje da sedi u kolicima?

Poznato je da kolica za bebe imaju različite nivoe podešavanja. Naslon pomerate ka sedeće položaju kada uočite da beba počinje da se pomera ka gore, jer želi da vidi dešavanja oko nje. Menjanje položaj ide postepeno i u skladu s razvojem bebe.

Kada beba počinje da sedi samostalno?

Beba će sedeti samostalno tek kada sama uspe da zazume sedeći položaj i u njemu se zdraži nekoliko minuta. Hoće li to biti ranije ili kasnije, najviše zavisi od same bebe, jer se sve razlikuju.

 

Sve dotad ne smatra se da beba može da sedi sama, jer će joj trebati oslonac, a često će se događati da zauzme sedeći položaj, a potom padne na stranu.

Razlozi zbog kojih se treba obratiti lekaru

Svaka beba priča je za sebe.

 

Ipak, postoje određene smernice i period kada se dešavaju određeni skokovi u razvoju.

 

Dakle, između trećeg i četvrtog meseca beba bi trebalo da drži glavu uspravno. Beba počinje da sedi sama oko devetog meseca života. Imajte na umu da su ovo smernice, a odstupanja su moguća. Ako vas to brine, onda je najbolje da se posavetujete s pedijatrom.

 

Najvažnije je da pratite razvoj bebe po mesecima, a za sva pitanja i nedoumice, postoje stručna lica koja će vam pomoći.

 

 

Da li Vam je ovaj članak bio od pomoći