Zdrava beba, zdravo dete

Alergija kod beba: Koje su najčešće i kako da ih prepoznate?

 

Jedna od najčešćih pojava s kojom se roditelji susreću tokom odrastanja su alergije. Mogu biti različite, a uzroci se razlikuju. Postoje spoljašnje i interne alergijske reakcije. Zato u daljem tekstu saznajte sve što vas zanima u vezi sa alergijama kod beba.

Šta je alergija kod beba i zašto se pojavljuju?

Alergija je reakcija bebinog imunološkog sistema na alergene. Alergeni su prisutni na svakom koraku, a u njih spadaju razne namirnice, lekovi, insekti i sl. Kako će organizam reagovati na alergene zavisi od osobe.

 

Neki imunološki sistem pomenute stvari tretiraju kao opasne i vode borbu protiv njih. S druge strane, pojedini organizimi ne smatraju razne supstance pretnjom i reakcija izostaje. Otpuštanjem hemikalija i histamina u organizam vodi se bitka protiv alergena koja dovodi do alergijskih reakcija, kao što su kašalj, svrab, promene na koži, crvenilo i ostalo.

Uzroci alergija kod beba

Uzroci alergijskih reakcija mogu biti različiti. Sve zavisi od same bebe, a ovo su najučestaliji.

Alergija na koži kod beba

Ako je su u pitanju spoljašni alergeni, uglavnom se manifestuje na koži. U većini slučajeva to su prašina, insekti, ljubimci, ambrozija ili polen.

 

Reakcije kože su crvenilo, svrab i osip u predelu grudnog koša i glavice.

Alergija na hranu kod beba

U praksi se pokazalo da je ubedljivo najveći uzrok alergija kod beba hrana. Postoji spisak namirnica koje sadrže alergene i često su okidač za alergijske reakcije. To su:

 

  • Kikiriki
  • Riba
  • Gluten
  • Orašasti plodovi
  • Belance

 

U situacijama kada beba dođe u dodir s ovim namirnicama, reakcija se brzo javlja. Ispoljavaju se u vidu svraba, osipa, bola u stomaku, oticanja jezika i usana, bola u stomaku i povraćanja.

 

U pojedini slučajevima reakciju možete uočiti i posle nekoliko sati.

Alergija kod beba i dojenje

Podsticanje dojenja ima ogroman uticaj na alergije. Nije ni čudo zašto se toliko insistira na tome. Jednostavno, dojenje umanjuje verovatnoću pojave alergija kod beba.

 

Majčino mleko sadrži materije koje strahovito utiču na imunološki sistem beba. Imajte na umu da dojenje ne može u potpunosti da spreči alergijske reakcije, ali smanjujete rizik. Razmislite još jednom, pre nego što se odlučite za adaptirano mleko.

Simptomi alergija kod beba

Postoje razni simptomi kako možete prepoznati alergiju. Samo obratite pažnju na detalje.

Alergija na licu

Alergija se najčešće ispoljava na koži. Ako je bebac došao u kontakt s nekom vrstom alergena, to će se odmah uočiti na licu. To mogu biti plikovi, osip ili crvenilo.

Alergija na telu

Telo je drugo područje gde se najčešće javlja alergija. Alergijska reakcija ne vidi se odmah, već je roditelji uoče tokom presvlačenja ili kupanja beba.

 

Uzrok može biti hrana, ali u ovim slučajevima i kozmetika. Zato je neophodno da koristite hipoalergenu kozmetiku. Alergijska reakcija može se javiti na rukama, nogama, stomak i ostalim delovima tela.

Alergija na guzi

Ovaj deo tela je veoma podložan alergijama. Najčešći uzrok su pelene i vlažne maramice koje u svom sastavu imaju određene hemikalije. Prilikom kupovine pelena obratite pažnju na njihov sastav, tako ćete znati koje vam najviše odgovaraju. Isto važi i za vlažne maramice.

Kijavica, zapušen nos i ostalo

Ako uočite ovakve stvari, to nije nužno prehlada. Ovakve alergijske reakcije uglavnom nastaju iz okruženja. Dešava se da beba u ovakvim situacijama često plače ili ispoljava nervozu.

Najčešće alergije kod beba

Sada već imate znanje šta sve može da izazove alergijsku reakciju. U nastavku teksta detaljnije ćemo pojasniti sve alergene.

Belance

Među najčešćim alergenima, zbog čega se u ishranu uvodi tek kad beba napuni godinu dana. Reakcije mogu biti blage, ali i ozbiljne, kao što je otežano disanje ili čak anafilaktički šok.

 

Kada počnete da uvodite čvrstu hranu, obratite pažnju kada je u pitanju belance. U slučaju da primetite snažne reakcije, odmah se obratite doktoru.

Mleko

Verovatno vam je poznato da se kravlje mleko tek posle prve godine bebinog života. Pokazalo se da često dolazi do alergijskih reakcija na kravlje mleko. Najčešće se ispoljava u vidu temperature, promena na koži i stomačnih problema.

Breskve

Verovatno vam zvuči čudno, ali breskve mogu biti uzrok alergijskih reakcija. To je zbog proteina koji služi za prenos lipida, a nalazi se u breskvi. Zato obratite pažnju kada uvodite ovu namirnicu.

Kikiriki

Na kikiriki su alergične i mnoge odrasle osobe. Zato kada bebi dajte kikiriki povedite računa. Postoji mogućnost da će se alergijska reakcija javiti u vidu oticanja jezika i usana, stomačnih problema, promena na koži, a u ozbiljnijim slučajevima i gubitak svesti.

Gluten

Gluten spada u najčešće uzroke alergijske reakcije, jer se nalazi u pecivu, hleb i sladoledu. Nije jednostavno ustanoviti gluten kao uzrok, pošto je deo namirnica koje isprva deluju potpuno bezbedno. Za kikiriki mnogi već znaju, ali ko bi rekao da alergiju mogu da izazovu hleb i sladoled.

 

Najbolje je da se upoznate sa glutenskim namirnicama, jer se dešava da roditelji ponekad ne mogu da ustanove uzrok.

Paradajz

Ne dešava se često da bebe ispolje reakciju na paradajz. Javlja se kao i svi pomenuti simptomi, s tim što se ovde može pojaviti crvenilo oko usana. Videćete i sami kada beba proba paradajz kako će reagovati.

Riba

Ako razmišljate o uvođenju ribe u bebin jelovnik mora te da se dobro o načinu spremanja i kada se daje bebi. Ova vrsta reakcija je veoma česta, a uglavnom zavisi od toga kako spremate ribu.

Komarci

Insekti spadaju u spoljašne alergene. Za bebu je ubod komarca nešto sasvim novo, te reakcija može biti veoma jaka, kao što je crvenilo i otok na površini kože. Takođe, može doći i do još jačih reakcija, ako je ubod na licu. Tada je važno da pratite kako će beba reagovati.

 

U slučaju da primetite neuobičajne stvari, odmah se javite lekaru.

Omekšivač

Omekišivači koriste jake sastojke da bi vaš veš bio mek i mirišljav. Čim vidite da se pojavila alergijska reakcija, zamenite omekišavač drugim koji je namenjen baš za bebe.

Prašina

Takođe čest uzrok alergije. Uglavnom se javljaju u vidu simptoma prehlade. Potrebno je da vodite računa o prostorijama u kojima beba najčešče boravi.

Polen i ambrozija

Primećeno je da se ova vrsta alergija sve češće javlja. Simptomi su kao u slučaju prašine. Alergiju na polen i ambroziju možete uočiti samo u određenom periodu godine.

 

Nažalost, ovakva pojava utiče na vaše šetnje i boravak napolju. Zato ćete morati da vodite računa o periodu šetnje i mestima koja posećujete.

Lekovi

Možete je ustanoviti samo kada beba uzme određeni lek. Najčešće je to Penicilin. U ovom slučaju morate se držati preporuka lekara i savetovati u vezi s lekovima.

Šta je anafilaktički šok?

Stanje koje najviše brine sve roditelje.

 

Nastaje kada alergen utiče na uvećanu proizvodnju određenih hemikalija u organizmu. One dospevaju u cirkulaciju i dovode do stanja šoka. Nastaju problemi s disanjem, povraćanje, pad krvnog pritiska i osip.

 

Ovde se posebno ističe uvođenja jaja u ishranu bebe. Naravno, drugi alergeni takođe mogu izazvati šok. Najvažnije da čim uočite ova simptome, odmah idite kod lekara.

Šta je alergo test i kada se radi?

Alergo test služi da ustanovite da li je beba alergična na određeni alergen. Radi se ukoliko pedijatar ustanovi da je do reakcija došlo zbog dodira sa alergenom. Testovi se mogu raditi na koži ili iz krvi.

Lečenje alergija kod beba

Primenjuje se određena terapija koja zavisi od uzrasta bebe, jačine simptoma i tipa alergije. Nekada to možete biti uzimanje sirupa za alergene, a dešava se da je neophodno izbegavanje alergena.

Da li je alergija kod beba doživotna?

Nažalost nema tačnog odgovora.

 

Verovatno i sami znate da alergije nekada mogu prestati tokom odrastanja, ali mogu da traju dugo. To najčešće zavisi od vrste alergije i primenjene terapije.

 

Zato je važno da na prve simptome alergijske reakcije odmah reagujete, jer nije jednostavno živeti s alergijom, kako za bebu, tako i za roditelje.

 

 

 

 

Da li Vam je ovaj članak bio od pomoći